Formalności po akcie przeniesienia własności mieszkania

Po zakupie mieszkania i podpisaniu aktu przeniesienia własności należy dopełnić jeszcze kilka formalności. Przede wszystkim należy pamiętać o złożeniu księgi wieczystej dla nowej nieruchomości, a także o wniosku o wpisanie do KW, który trzeba przedstawić w sądzie. Kolejna bardzo ważna rzecz to poinformowanie urzędów, że weszliśmy w posiadanie mieszkania, aby móc zapłacić podatek od nieruchomości. Należy to zrobić nie później niż dwa tygodnie od podpisania aktu końcowego. Zgłoszenie mieszkania do podatku od nieruchomości składa się w urzędzie miasta właściwego dla adresu zamieszkania. Wzór deklaracji można pobrać za pośrednictwem strony internetowej właściwego urzędu. Potrzebna będzie również kserokopia aktu notarialnego.

Opłata za użytkowanie wieczyste

Jeżeli nieruchomość znajduje się na terenie, który jest przekazany w użytkowanie wieczyste, również należy to zgłosić. Aby to zrobić, wystarczy wysyłać do Zarządu Mienia Skarbu Państwa skan aktu notarialnego. W wiadomości należy zawrzeć takie informacje jak adres nieruchomości oraz adres swój korespondencyjny.

Ustanowienie hipoteki na rzecz banku

Osoby, które kupiły mieszkanie na kredyt, będą zobowiązane do dokonania wpisu hipotecznego w KW na rzecz banku. W tym wypadku powinniśmy udać się do banku, należy mieć przygotowane takie dokumenty jak zaświadczenie o warunkach udzielonego kredytu, oświadczenie o ustanowieniu hipoteki oraz akty notarialny. Na wymienione dokumenty trzeba będzie poczekać około 2 tygodni, nie otrzymamy ich od banku od razu. Po zebraniu wszystkich dokumentów trzeba udać się do wydziału ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego. Wraz ze złożeniem wniosku o wpis do KW należy uiścić stosowną opłatę sądową, będziemy musieli również ponieść koszty związane z podatkiem. Po dopełnieniu wszystkich formalności pozostaje nam oczekiwać na ustanowienie hipoteki.

Zostaw komentarz